16. ledna 2014

STĚŽEJNÍ PROGRAMY K OSLAVÁM 90. VÝROČÍ KRUŠNOHORSKÉHO DIVADLA

20. dubna 1924 - duben 2014

Všechny pořady uvedené v sezoně jaro / podzim 2014 připravujeme s vědomím 90. výročí otevření divadla v Teplicích. Zvláštní důraz klademe na měsíc duben, neboť přesně 20. dubna 1924 byl objekt divadla kompletně zpřístupněn návštěvníkům. Snažili jsme se proto vzdát hold všem prostorám, které rozsáhlý objekt nabízí, včetně restauračních. 
Pořady uvádíme s finanční podporou Statutárního města Teplice.




31. 3. - pondělí - malý sál divadla v 17.00: 
ŠŤASTNÉ ROKY NEJSTARŠÍCH LÁZNÍ V ČECHÁCH
Vernisáž výstavy pohlednic a fotografií Teplic z 1. poloviny 20. století.  Výstavu doplní kolekce 10 dobových plakátů vztahujících se k inscenacím, které byly uvedeny v původním Městském divadle v Teplicích, jež vyhořelo 1. září 1919.

 

Kopie plakátů poskytne v rámci kulturní spolupráce produkce hudebního Festivalu uprostřed Evropy - Mitte Europa, jehož 23. ročník se uskuteční od 15. 6. do 3. 8. 2014.  
 
V rámci výstavy bude prezentováno několik kostýmů a návrhů scén akademického malíře Jana Sedláčka k operetním inscenacím uváděných v Krušnohorském divadle. 

Po vernisáži výstavu přemístíme do foyer, kde bude přístupná při představeních uváděných v Krušnohorském divadle v průběhu měsíce dubna 2014. Pro žáky základních škol a studenty možno domluvit samostatný termín prohlídky. 

Program v rámci vernisáže:

POHLED DO HISTORIE NIKOHO NEZABIJE
Přednáška PhDr. Jany Michlové, vedoucí oddělení knihovny Regionálního muzea v Teplicích na téma "Teplické divadlo a divadelnictví v Teplicích v I. polovině 20. století". Krátkou demografickou studií o Teplicích ve 20. létech minulého století přispěje Mgr. Radek Spála, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Ústeckého kraje.
Hudební produkce: Marie Červová (prof. Konzervatoře Teplice) - klavírní doprovod studentek pěveckého odd. populární hudby, třídy Marie Nové:TÝJO TRIO" ve složení  - Petra a Eva Andělovy, Sára Takkieddinova a Kateřina Kročilová ze třídy prof. Vlaďky Svobodové.  Písňový repertoár ze skladeb 20. let 20. století ozvláštní ukázka tehdy populárního charlestonu v provedení frekventantů tanečních kurzů pro starší a pokročilé Jiřího Vitka.


3. dubna - čtvrtek - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ KRUŠNOHORSKÉHO DIVADLA
4. 4. - pátek
10. 4. - čtvrtek



Komentovaná prohlídka v délce 45 min: zákulisí velkého sálu, kabina zvukaře a osvětlovače, malý sál a Smetanova síň. Jeden prohlídkový okruh pojme maximálně 30 diváků.
Dopolední prohlídky pro školy jsou již naplněny. Do prohlídkových okruhů od 15.00, 16.00 a 17.00 pro veřejnost se možno zarezervovat na pokladna@dkteplice.cz, 417515940 nebo program@dkteplice.cz
Vst. 20,- Kč.
Mimořádná prohlídka 4. 4. od 18 hodin bude věnována dětem, které se v Regionální knihovně v Teplicích účastní "Noci s Andersenem 2014." V rámci této prohlídky si prohlédnou nejenom technické zázemí, ale také navštíví divadelní kostymérnu, která skladuje téměř tisícovku kostýmů a doplňků k operetním inscenacím i k předstaením Tanečního divadla Teplice.

11. 4. - pátek - malý sál 19.00
"JEN PRO TEN DNEŠNÍ DEN"
Společenský večer s koncertem a komentovanou módní přehlídkou. Od 20.30 bude k dispozici restaurační obsluha. Moderuje: Eva Stieberová.
19.00 - 19.30 SHADE YADDA QUARTET s Jájou Šimíčkovou.
koncert 

Jája Šimíčková je  „uměleckou sestrou“ pana Ondřeje Havelky a spoluzakladatelkou Orchestru sester Havelkových. SHADE YADDA QUARTET (saxofon, kytara, kontrabas) provozuje prudce radostnou hudbu 20. - 40. let minulého století.
19.30 - 20.00 BEZ KLOBOUČKU ANI  NA KROK
Komentovaná přehlídka modelů z let dvacátých. Ze sbírek textilní výtvarnice Evy Vágnerové. Ve spolupráci s Módním studiem Marika.
20.00 - 20.30 SHADE YADDA QUARTET
20.45 BABIČKO, NAUČ MĚ CHARLESTON ! + předtančení: směs ukázek standardních tanců v provedení účastníků tanečních kurzů pro starší a pokročilé Jiřího Vitka.
21.00 - 22.30 HARMONY QUARTET
Hudba k posluchu i tanci.
Vst. 160,- Sleva: Senior pas. Předpl. MIX
Z historie:
Písnička z filmu Kristián "Jen pro ten dnešní den" (hudba Sláva Emanuel Nováček, text Josef Gruss) zazněla sice až v roce 1939. Dokáže však perfektně navodit atmosféru prvorepublikových kaváren a barů, chvíle, pro které "stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit." Proto jsme její název zvolili pro záhlaví tohoto pořadu.

14. 4. - pondělí - velký sál 19.00
Severočeské divadlo opery a baletu:
Emmerich Kálmán
HRABĚNKA MARICA
Jedna z nejoblíbenějších a nejhranějších operet, zkomponovaná na text Julia Brummera a Alfreda Grünwalda. Příběh lásky odehrávající se v idylické rezidenci jedné balkánské říše, kde se zpívá a tančí čardáš.
Vst. 150,- 210,- 260,-  Sleva: Senior pas. Předpl.: D2, MIX 


Z historie: 
Hodnocení první divadelní sezony z roku 1925 nezmiňuje finanční zisk či ztrátu v hospodaření nového divadla. Zato hovoří o jednoznačném uměleckém úspěchu. Soubor pod vedením ředitele Holleringa uvedl 21 operních inscenací, nejčastěji se hrál Rossiniho Lazebník Sevilský (12 x) a Kalmánova Hraběnka Marice (17 x). K tomu 25 činoherních představení a 4 koncerty klasické hudby v provedení teplické filharmonie. V pracovním závazku ředitele bylo nastudování 88 premiér za rok! (Později byl tento počet snížen na "pouhých" 66 premiérových inscenací).

19. 4. - sobota - velký sál 19.00
KONCERT SEVEROČESKÉ FILHARMONIE TEPLICE K 90. VÝROČÍ OTEVŘENÍ KRUŠNOHORSKÉHO DIVADLA
W. A. Mozart: Koncert pro flétnu a orchestr G dur
W. A. Mozart: Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur KV 467
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9, e moll "Z NOVÉHO SVĚTA" - Symfonie č. 9, e-moll, op. 95 zvaná též "Novosvětská".
Francesco Lentini - dirigent, Hyeonseo Jeon - flétna, Loredana Lentini - klavír.
Vst. 200,-  Sleva: Senior pas, majitelé ABO JARO 2014. majitelé ABO Svč. filharmonie Teplice.


Z historie:
Severočeská filharmonie Teplice je jediným profesionálním orchestrem v Ústeckém kraji. Zakládací listina a úřední schválení orchestru nese letopočet 1838. Od konce 19. století uváděl orchestr pravidelné cykly symfonické hudby v provedení nejžádanějších dirigentů a sólisté té doby. Koncertovaly s ním největší osobnosti světové hudby, např. dirigenti Eugen d´Albert, Richard Strauss, klavíristé Ferruccio Busoni, Conrad Ansorge, Emil Marteau, violoncellisté David Popper, Julius Klengel, Hugo Becker, Anton Hekking, pěvkyně Lili Lehmannová, Ernestina Schumann - Heinkeová a mnoho dalších. Mezi hostujícími dirigenty čteme jména Siegfried Wagner, Alexander Zemlinský nebo Felix von Weigartner. S orchestrem vystupovali i všichni velcí čeští houslisté počínaje Josefem Slavíkem a konče Janem Kubelíkem. Městský orchestr využíval velký sál až do konce II. světové války, kdy bylo městské německé divadlo uzavřeno.

"Novosvětskou" lze zařadit nejen k absolutní špičce hudebního romantismu, ale též k nejlepším dílům světové symfonické tvorby všech dob. Není bez zajímavosti, že Neil Armstrong vzal nahrávku "Novosvětské" s sebou, když v roce 1969 Apollo 11 poprvé přistálo na Měsíci.

20. 4. - neděle - velký sál 19.00
ONDŘEJ HAVELKA AND HIS MELODY MAKERS



The Melody Makers je český orchestr hrající jazz, swing a taneční hudbu z 20., 30. a raných 40. let 20. století. Orchestr vznikl roku 1995 , založil jej Ondřej Havelka spolu s Karlem Majerem, jenž se stal kapelníkem bandu.
Vst. 250,- 300,- 350,-      Sleva: Senior pas    Předpl. MIX

V červenci v rámci Evropské hudební akademie 2014 vyvrcholí oslavy 90. výročí Krušnohorského divadla uvedením:
"TEPLICE SOBĚ" - B. Smetana: PRODANÁ NEVĚSTA



Ve spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice a účastníky EHA 2014, mladými talentovanými pěvci z různých zemí světa, za spoluúčasti Hereckého studia DK Teplice a Brixiho komorního souboru Teplice. Proslýchá se, že jednu z rolí (a nebude to medvěd) by si v této inscenaci měl "střihnout" i teplický primátor Jaroslav Kubera.
Z historie:
Po roce 1945 zahájilo teplické divadlo svou činnost pod názvem DIVADLO SEVERU. Byly vytvořeny tři soubory: opera, opereta a činohra.Činnost prvního českého divadla v Teplicích otevřel soubor opery slavnostním uvedením Smetanovy "Prodané nevěsty". Premiéra se odehrála 24. června, repríza se konala druhý den. Za dirigentským pultem stál Josef Bartl, režie se zhostil Ferdinand Krčmář, choreografie Čeněk Jaroš, výtvarná spoluprácí in. arch. Josef Raban.  

Eva Stieberová, produkční DK Teplice


Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.